Долинський  міжшкільний ресурсний  центр

Долинської міської ради Івано-Франківської області

Булінг - це...

Що таке булінг...

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності.

Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:

Яким буває булінг?

Цькування може мати різні форми:

Фізичний булінг (штовхання, підніжки, небажані дотики, бійки, стусани, нанесення тілесних ушкоджень).

Вербальне цькування (обзивання чи глузування, неповажні коментарі про зовнішній вигляд, релігію, етнічну приналежність, особливості одягу, інвалідність тощо).

Булінг стосунків (relational bullying), соціальний булінг — явище соціального вигнання — коли дітей ігнорують, не допускають до ігор та вечірок, до роботи в групі, до обіду за одним столом, до спільних занять спортом, або вони стають жертвами чуток чи інших форм публічного приниження.

Кібербулінг (приниження, залякування, поширення неправдивої інформації за допомогою Інтернету, мобільних телефонів та інших електронних гаджетів у різних соціальних мережах або за допомогою текстових повідомлень). Кіберагресори створюють публікації, що принижують гідність жертв, відправляють їм повідомлення з погрозами, викладають фотографії і відео зі знущаннями.

Інтернет додає булінгу таких ознак:

Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу 

Порядок розгляду звернень

 щодо проявів булінгу в Долинському МРЦ

I. Загальні положення

1. Цей Порядок розроблено з метою впровадження ефективного механізму запобігання проявам булінгу (цькування) в учнівському середовищі Долинського міжшкільного ресурсного центру Долинської міської ради Івано-Франківської області.

2. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018 р.   № 2657-VІІІ, листа Міністерства освіти і науки України від 29.12.2018  №1/9 – 790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання та протидії домашньому насильству та булінгу», Рекомендацій Міністерства освіти і науки України для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» (від 29.01.2019 №1-11/881).

3. У цьому Порядку термін «булінг» вживається у такому значенні:

булінг (цькування) – це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи  та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

II. Порядок подання звернень щодо прояву булінгу

1. Звернення про факти булінгу можуть подаватися до керівника закладу освіти у письмовій формі дитиною, батьками, одним із батьків дитини або особою/особами, які їх замінюють, будь-якими фізичними та юридичними особами.

III. Розгляд звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження

 з дітьми або загрози його вчинення

1. Директор закладу освіти приймає повідомлення щодо прояву булінгу і наказом по закладу освіти створює комісію з розгляду випадків булінгу, викладених у зверненні (далі – Комісія).

2. До складу Комісії входять керівник закладу, педагогічні працівники, батьки постраждалого та булера, практичний психолог.

3. Комісія поводить розслідування ситуації.

4. На засідання комісії по завершенню розслідування, розглядається питання щодо встановлення, чи має місце факт прояву булінгу, чи це одноразовий конфлікт або сварка.

5. Засідання комісії оформлюється протоколом, який підписують усі члени Комісії, батьки постраждалого та булера, яким надається по одному екземпляру протоколу.

6. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.

7. Рішення Комісії реєструються в окремому журналі реєстрації рішень комісії з розгляду випадків булінгу у Долинському МРЦ.

Порядок реагування на доведені випадки булінгу

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб  причетних до булінгу (цькування)

1. На основі рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування), яка кваліфікувала випадок як булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, директор:

- повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;

- забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування) (далі – Заходи).

2.  Заходи здійснюються заступником директора з виховної роботи у взаємодії з практичним психологом та затверджуються директором закладу.

3. З метою виконання Заходів можна запроваджувати консультаційні години у практичного психолога, створювати скриньки довіри, оприлюднювати телефони довіри.


План заходів в МРЦ щодо протидії булінгу

Відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1. Відповідальність за булінг (цькування) встановлена статтею 173 п.4 Кодексу України про адміністративні правопорушення такого змісту:

«Стаття 173 п.4» . Булінг (цькування) учасника освітнього процесу.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення директором закладу уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.

ЯКЩО  БУЛІНГ ТОРКНУВСЯ ТЕБЕ:

ЯКЩО ТИ СВІДОК

ЯКЩО ТИ ЖЕРТВА

Алгоритм дій у випадку проявів булінгу в закладі освіти

Дізнатися більше про булінг, про те, як діяти, коли хтось з вашого оточення став жертвою булінгу, можна з відео, викладених нижче.

ТЕЛЕФОНИ    ДОВІРИ

Дитяча лінія 116 111 або 0800 500 225 (з 12.00 до 16.00);

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335;

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 80050 17 20;

Уповноважений Президента України з прав дитини  044 225 76 75;

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;

Національна поліція України 102.

Практичний психолог Долинського МРЦ    098 810 25 10